מה העתיד של השקעות אלטרנטיביות בעולם משתנה?

ממחקר של PWC שפורסם בספטמבר 2020

כולנו מבינים שהשקעות אלטרנטיביות הם אמצעי מעולה לייצר פיזור סיכונים למשפחות בעולם ולהקטין חשיפה לסיכון במטרה לייצר תשואה יותר צפויה בהקצאת נכסים של המשפחה, אך כאשר תנאי שוק משתנים ואלטרנטיבות השקעה זזים משקיעים חייבים לבחון מחדש.

באופן היסטורי שערי ריבית נמוכים הופכים את השוק השכיר ליקר ולכן משקיעים פונים לעולם אלטרנטיבי ששם נראה שיש "אלפא" טובה יותר ופחות תנודתיות אך פקטורים חדשים שנוצרו כתוצאה מהקורונה מחייבים אותנו להביט מחדש על המגמה.

ה"קורונה" מביאה אתו שינויים רבים, שינויים בדרך שבו אנו עושים עסקים, איפה ואיך אנו חיים ועובדים, טכנולוגיות חדשות שמשנים את כל חוקי המשחק, שינויים גיאופוליטיים, ושיניים בסגנון החיים שלנו שעלולים להפוך הרבה השקעות ללא רלוונטיות ולייצר הזדמנויות במקומות אחרים.

לאחרונה אנו גם רואים שחקנים חדשים שנכנסים לשוק ויוצרים הפרעה בסקטורים מסוימים כגון ענקי הטכנולוגיה, "גוגל, מיקרוסופט, פייסבוק ואמאזון" (ארבע מתוך חמש החברות הדולות בעולם) נכנסים לשוק הנדל"ן באופן מסיבי.

כל משקיעי ה"אלטרנטיבי" חייבים אסטרטגיה ברורה והצלחה בעתיד דורשת חשיבה יצירתית ואולי סבלנות. יכול להיות שכדאי לשקול עליה בעקומת הסיכונים ולשקול קבוצות נכסים חדשות או לחליפין ירידה בעקומת הסיכונים וויתור על תשואה עתידית לטובת ביטחון.

עולם ההשקעות יותר ויותר מונע מחיפוש אחרי נכסים מניבים (מייצרי הכנסה) הרבה קבוצות נכסים שהיו מאוד פופולריים בשנים האחרונות יהפכו ללא רלוונטיים ובנייה של הקצאת נכסים עבור משפחה יהיה אחרת לגמרי ואלטרנטיבי יהיה הבסיס להקצאה ולא ה"סוכרייה".

לאן השוק הולך?

ב2004 כל השוק האלטרנטיבי הסתכם ב2.5 טריליון דולר, במשבר של 2008 היו כבר כ 6 טריליון דולר מושקעים באלטרנטיבי והיום מושקעים כבר כ 14 טריליון דולר בתחום (גידול של כמעת פי שש) ולפי המחקר של PWC בחמש שנים הבאות נכפיל שוב את הסכום וסה"כ יושקע בנכסים אלטרנטייבים מעל 21 טירליון דולר.

הגיע הזמן להביט על הענף שונה מאשר בעבר ולהלן סקירה לפי ענפי משנה בהתאם לתחזית של PWC.

הון פרטי (Private Equity)

הון פרטי הצליח מאוד בשנים האחרונות אך PWC הם חוששים שזה לא ימשך אותו הדבר. תחרות מוגברת עלולה לצמצם רווחיות לציבור וחלק מהקרנות מתמחות בתחומים שדורשים התמחות ייחודית שדורש יותר סבלנות לייצר את הרווחים שרוצים. יותר ויותר קרנות של הון פרטי פונים לעסקים בטכנולוגיה שיכולים לצמוח ב50% בשנה וזקוקים לניהול רציני וממושמע יותר למצות את הפוטנציאל שטמון בהם. המגמה היום זה כניסה לעסקים בשלב מוקדם מאשר היה בעבר וכך להיות מושקע יותר שנים בממוצע.

נדל"ן

בעולם של ריבית נמוכה וחוסר יציבות, ההשקעה בנדל"ן העניקה רווחים נאים למשקיעים מאז המשבר של 2008 אך קבוצת הנכסים הוותיק ביותר והגדול ביותר עלול להתמודד עם אתגרים רבים בעקבות שינויים במודל העסקי של עסקים והתנהגות צרכנים.

נדל"ן ממשיך באטרקטיביות שלו לצרכנים אך יש מעבר מגישה של אחזקה במבנה עצמו לניצול הנדל"ן ליצירת הכנסות וכך בעצם להיות מעורב בניהול הנכס והסכמי השכירות שלהם.

תשתיות

קביעת הערך למניות קרנות תשתיות מכריח את המומחים לחשוב על קבוצת הנכסים המאוד רלוונטית ולשאלה האם מדובר בבועה או קבוצת נכסים למשקיעים לטווח ארוך בסיכון נמוך.

משקיעים רבים אוהבים את קבוצת הנכסים (בעיקר משקיעים מוסדיים כגון קרנות פנסיה) שהעניק תשואה דאי בטוחה לטווח ארוך, בנייה של כבישים, שדות תעופה ונמלים, תשתיות מים ואנרגיה היו בעבר 50% מכל ההשקעה בתשתיות אך זה ירד בעקבות הקורונה ל 30% על חשבון תשתיות לבריאות, מגדלי טלקומוניקציה, ואנרגיה מתחדשת שהפכו להיות חיוניים לחיים היום יומיים שלנו.

קרנות גידור

לתעשיית קרנות הגידור אתגר ענקי. התעשייה בנויה על הכישרון של אנשי מקצוע מעולים במנתחים מידע שמבוסס על התנהגות צרכנים והיכולת לחזות את העתיד ולייצר מכשירים פיננסים שמחליפים סיכון בסיכוי ולהפך. התעשייה לא הצליחה במיוחד בתקופת הקורונה וזה היה דאי ברור מכוון שהתנהגות צרכנים השתנתה באופן קיצוני ואף מנהל השקעות לא היה מוכן לזה.

למרות זאת התעשייה תלויה טכנולוגיה חדשה שיודעת להוציא "בטה" ולייצר "אלפא".

אשראי

עולם האשראי הפרטי היה אחד המנצחים הגדולים של העשור האחרון וראשון וכולם חיכו למשבר המשמעותי הראשון לעשות מבחני רגישות לקבוצת הנכסים.

סך הכול קבוצת הנכסים עמד במבחן בהצלחה וכמעת כולם עברו את המשבר בלי אירועים חריגים.

רגולציה ותחרות יוצרים גם בתחום זה אתגרים רבים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

מאמרים נוספים

‏‏מגמות בעולם – המעבר מטיפול במוצר לטיפול במשפחה

מתודת עבודה מומלצת מגובה מחקר אקדמי

הזדמנויות בתקופת הקורונה

האם זה הזמן להשקיע בדיור סוציאלי באנגליה?

האם זה הזמן להיערך לאינפלציה?

דן דוברי משוחח עם המתכנן הפיננסי דורון ישראל