הזדמנויות בתקופת הקורונה

האם זה הזמן להשקיע בדיור סוציאלי באנגליה?

התפשטות נגיף הקורונה יוצרה תנאי חוסר ודאות בתחומים רבים וביניהם תחום הדיור, העבודה והשקעות הנדל"ן. האם יש קבוצות נכסים בתחום הנדל"ן שדווקא כעת כדאי להשקיע בהם תוך ניצול התקופה?

רק לפני כמה חודשים תחזית של סגר כללי ומאות אלפי מובטלים הייתה תחזית לא מציאותית לכולנו. ההשקעה בנדל"ן היה בשיאו וכמעת כל רכישה בארץ ובעולם הובילה לרווחים אך במכה אחד השוק השתנתה ותחומים שלמים הפכו לבעייתיים כגון נדל"ן למסחר (קניונים) ודיור לסטודנטים שעד אותו יום ובמשך עשרות שנים היה השקעה בטוחה.

אך כמו בכל תקופה יש תחומים שמתמודדים עם אתגרים ויש גם הזדמנויות והבנת הסיכונים והסיכויים בתנאי שוק זה הכרחי בשביל לנצל ולמנף את תקופת ה"קורונה".

מה קרה בעבר?

גם לאחרונה קרו משברים שנוצרו עקב מחלות. ב 2009 הכריז WHO על מחלת שפעת החזירים כמגפה. כמיליארד בני אדם נדבקו וכחצי מיליון אנשים מתו מסיבוכים.

שנה לאחר מכן ולאחר ועדות חקירה המועצה האירופאית פרסמה מסקנות וקבעה שהיה בהלה בלתי מוצדקת שהובילה לבזבוז אדיר במשאבים וכספי ציבור. גם אז פחד הניע את התגובות שהובילה למשבר.

בתקופת האינתיפאדה הראשונה והשנייה בארץ צומצמה משמעותית התנועה החופשית וזה פגע אנושות בנדל"ן מסחרי באזורים מסויימים וגם בערך של נכסי נדל"ן למגורים. במקרה זה היו ירידות של עד 15% בנכסים שנרכשו שחזרו כמעת באופן מיידי למחירם המקורי.

אך מצד השני בתקופה של משבר ומיתון נוצרים למשקיעים שלל הזדמנויות עסקיות כי מי שמחזיק במזומן בתקופה כזו הוא הופך ל"מלך" ולמרות זאת נדרשת ידע זהירות והבנה עמוקה של שווקי נדל"ן בעולם ולכן ראוי לעבוד ולנצל את הידע של בעלי מקצוע לפני נקיטת מהלך של כניסה לשוק.

נדל"ן כאלטרנטיבה טובה לשוק המניות

כל המחקרים האקדמיים מצביעים על כך שפיזור השקעות לעולם האלטרנטיבי עושה שכל כמעת לכל משקיע. הפיזור מקטין משמעותית את החשיפה לתנודתיות ומגדיל משמעותית את הסיכוי להגיע ליעדים כלכליים. לפני עשרות שנים מומחים טענו שהשוק ה"נזיל" (שוק שבו נכסים פיננסים נסחרים בשכירות משנית) זה המלך ומשקיעים צריכים להיות שם. אך עולם האקדמיה לא הצליח להביא לטענה זאת שום הוכחות חותכות ולהפך העולם השכיר הפך להיות רכבת הרים של אמוציות כמעת ללא קשר לאינדיקטורים כלכליים ומבחני ערך של הנכס שנרכש.

לעומת זאת ההשקעה בנדל"ן החזיק מים, יצר הכנסות שניתן היה לצפות אותם ברמת סבירות גבוהה והשיג רווח הון נאה.

הבעיה העיקרי בעולם זה היה הצורך להביא סכומים גדולים של כסף לשולחן ברכישה מה שהוציא חלק גדול מהאוכלוסייה מהמשחק.

עולם קרנות הנדל"ן

שנים ההשקעה בנדל"ן מניב ובתשתיות היה מגרש של משפחות עושר ומשקיעים מוסדיים בלבד אך מאז 2008 נולדו קרנות הנדל"ן שאפשרו למשפחות להיחשף לפוטנציאל הרב של קבוצות נכסים שאין בהם תנודתיות כמו בקרנות הנסחרות בסחירות משנית ושניתן לצפות את תזרים ההכנסות של הקרן.

עולם קרנות ההכנסה

בנוסף נולד מכשיר חדש "קרנות ההכנסה" שמייצרים עבור העמיתים שלהם הכנסות אמיתיות ומחלקים אותם אחד לכמה חודשים שבאמצעותם משפחות יכולים לתכנן את זרם ההכנסות של המשפחה. בקרנות ההכנסה מככבים קרנות הנדל"ן המניב.

מי הם המנצחים של תקופת הקורונה?

קרנות הנדל"ן במתמחים בתחום הבריאות מובילים את הרשימה של קבוצות הנכסים למשל קרנות הדיור הסוציאלי וקרנות הסיעוד (לנפגעים צעירים) הם אילו שהתוצאות שלהם היו יוצאי דופן גם בתקופת הקורונה והעתיד שלהם בטווח הבינוני נראה ורוד. 

מה הם הסיכונים?

תמיד קיים סיכון בכל השקעה ורמת סיכון מודדים בסבירות שיקרה האירוע ולא בהשלכות של האירוע. בעולם הדיור הסוציאלי וקרנות הסיכון הקרן דאי תלויה בעמידה של הגוף שמשלם שכ"ד לקרן. במקרה זה מדובר בממשלת אנגליה באמצעות "פרוביידר" (מלכ"ר מורשה לקבל ולחלק תקציבי המדינה). עד היום לא היה מקרה אחד של איחור או אי תשלום של שכ"ד על פני מיליארדי פאונדס של נכסים מושכרים לטובת אוכלוסיות חלשות וחולות ונכסים מהסוג הזה שנסחרים בברוסת לונדון זוכים לדירוג גבוה של A+ או AA-.

סיכום

בכל תקופה קיימת הזדמנויות. יש לאתרן ולהתייעץ עם מומחים המתאימים בתחום ולוודא שיש שמבצעים בדיקות נאותות ראויות עבור לקוחותיהם.

ונסיים במילים של ויקטור קיאם

"יזמים הם פשוט אלא שמבינים שאין הבדל גדול בין מכשול להזדמנות ויכולים להפוך את שני האירועים לטובתם".

"Entrepreneurs Are Simply Those Who Understand That There Is Little Difference Between Obstacle And Opportunity And Are able To Turn Both To Their Advantage."  – Victor Kiam

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

מאמרים נוספים

מה העתיד של השקעות אלטרנטיביות בעולם משתנה?

ממחקר של PWC שפורסם בספטמבר 2020

‏‏מגמות בעולם – המעבר מטיפול במוצר לטיפול במשפחה

מתודת עבודה מומלצת מגובה מחקר אקדמי

האם זה הזמן להיערך לאינפלציה?

דן דוברי משוחח עם המתכנן הפיננסי דורון ישראל